Nebudeme zde rozebírat, zda se vůbec vyplatí koupit do domu tiskárnu. Pokud tisknete hodně tak asi ano. Pokud ne, použijete nějakou firmu, která vám započítá dvacet korun za vložení média do stroje, dvacet korun za antivirovou kontrolu a dvacet korun za to, že jste přišli. Následně vám vytisknou dopis za korunu dvacet. To jsem si nevymyslel, to je fakt.
Takže zvážíte tiskárnu a pokud netrváte na nějak zvláštní kvalitě, skončíte zřejmě u té nejlevnější s kopírkou. Její kvality jsou za tu cenu dobré, na dopisy a občasnou fotku to rozhodně stačí. Jste rádi, že jste rádi a spokojeně tisknete. Vaše radost však skončí, až zjistíte, že došel inkoust. Nejprve máchnete rukou s tím, že se prostě koupí nový. Když pak zjistíte, že stojí tolik co tiskárna a někdy i více, zavřete stroj někam do sklepa a už se na něj nepodíváte.
Ano, celé je to o inkoustu a to nevíte, že by se mělo minimálně jednou měsíčně něco vytisknout, aby nezaschly trysky. To sice u laserové tiskárny nemusíte, ale zase je cenově naprosto jinde.
No, když dojde inkoust po pár stránkách či fotkách, začnete myslet na to, že je něco špatně. Není. Jen neznátepár triků, které vám náplň, ať už je jakákoli, ušetří.
Ten první trik je velmi jednoduchý. Zvažte sílu písma. Zcela jistě nemusí být písmo tak silné, a tím méně možná i veliké. Podivíte se, když dáte slabší písmo, kolik náplně ušetříte.
Druhá radaje ubrat na „sytosti“. Tím míním kvalitu tisku. Většinou to má tiskárna v nastavení. Skutečně musíte papírový dopis na úřad tisknout v nejvyšší kvalitě? Zkuste střední a pak nejnižší. Pokud je písmo čitelné, nechte to tak.
Třetí radase týká barev. Je potřebí tisknout barevně hlavičku v dopisu, či jiné dokumentu? Ne. Většinou opravdu stačí jen černobílý tisk.
A rada poslední, zvažte, zda se vůbec vyplatí v dnešní době psát někomu dopis na papíru. V době mailů a datových schránek.