Ačkoliv se o trombóze málo mluví, je jednou z nejčastějších příčin předčasných úmrtí. Trombóza vzniká tím, že se v cévách srazí krev, která je ucpe a zneprůchodní. Onemocnění lze rozpoznat tím, že má pacient prostě oteklé a citlivé nohy.
o Tato nemoc nejvíce hrozí v letních měsících, kdy může vznik podpořit nedostatek tekutin a následná dehydratace.
o Trombózu může způsobit i dlouhé cestování.
– Při delším sezení v dopravním prostředku se může narušit správné fungování oběhové soustavy.
– Aby k tomu nedocházelo, stačí dělat pravidelné přestávky, během nichž se svaly na nohou protáhnou a procvičí prsty.
Vyšší riziko vzniku trombózy existuje u žen. Zvláště v těhotenství a také u těch žen, které používají hormonální antikoncepci. Přesto jsou ale více jejími následky ohroženi muži.
· Riziko úmrtí na nemoci způsobené špatným fungováním oběhové soustavy je u mužů dokonce až o třetinu vyšší nežli u žen.
Dostatek tekutin a vhodné potraviny
Trombózou jsou také více ohroženi starší lidé, pacienti po operacích a lidé, kteří se nechtějí moc hýbat. Avšak i dostatek pohybu může být tak trochu zavádějící. Někteří lidé si myslí, že právě velký přísun náročné fyzické námahy je může před touto nemocí spolehlivě uchránit. V tomto případě rozhodně platí jedna zásada – nic se nemá přehánět.
o Jestliže budete své tělo týrat některým z náročných sportů a zapomenete mu dát dostatek tekutin, může se vám odměnit právě touto nemocí.
Trombózu mohou také způsobovat různá cévní onemocnění, ke kterým patří ateroskleróza nebo záněty cévních stěn. Riziko vzniku tohoto nebezpečného onemocnění se může také snížit vhodným jídelníčkem. Měl by obsahovat málo tučných jídel a dostatek vhodných tekutin.
· Pokud máte tuto nemoc v rodinné anamnéze, je nutné o tom informovat lékaře vždy, když vám hrozí nějaký chirurgický zákrok.